Palut: Avrupa’da ses getirmek istiyoruz

Spor Toto Harika Lig’de 68 puanla 3’üncü sırada yer alan İttifak Holding Konyaspor, ülkemizi UEFA Konferans Ligi’nde temsil edecek.

Yeşil-beyazlı takıma bu başarıyı yaşatan teknik yönetici İlhan Palut, Sporlig mecmuasına açıklamalarda bulundu.

Konyaspor’un şampiyonluk yarışından gelecek planlarına dair bir çok hususta değerli değerlendirmelerde bulunan İlhan Palut, “Şimdi 2 sene öncesine gitmek lazım. 2 sene evvel Konyaspor; Başakşehir ve Trabzonspor galibiyetleriyle son anda ligde kalmayı başarmıştı. Her ne kadar küme düşme kaldırılmış olsa da. Geçen dönem Konyaspor’a geldim. Misyona geldiğim sene küme düşme sınırına çok yakın bir grup devraldık. Bu dönem başında oyuncularımla yaptığım toplantıda onlara; 2 yıldır Konyaspor’un sıralama olarak verdiği gayretin ne topluluğa, ne onların mesleklerine, ne de bizim antrenörlük amaçlarımıza hiç bir halde uymadığını söyledim. Bu dönem başı Erzurum kampının birinci toplantısında oyuncularımızla yaptığımız konuşmada; ‘biz bu sene ligde fark yaratan grubu olmalıyız’ dedim. Şöyle ki her sene doğal olarak 4 büyük şampiyon adayının ortasına sürpriz olarak bir ekip girerdi. İşte biz bu sene bu farkı yaratan kadro olalım ve üst sıraları hedefleyelim dedik ve oyuncularım da buna dayanak verdi. Grup olarak yalnızca takviye vermek yetmiyor, bu amaca inanmak ve bunun uğrunda çok çalışmak gerekiyordu. Dönem boyunca biz bunu gerçekleştirebildik. Devir periyot düşüşler ve istemediğimiz sonuçlar da oldu lakin bizim için 38 hafta çok uzun bir maraton oldu. Natürel ekipte ayrılanlar oldu bunun yanı sıra üzücü olaylar da yaşadık. Kadromun 38 hafta gösterdiği çabayla ligi 3’üncü sırada bitirdik. Bu dönem başı gayemiz sıralama değil de fark yaratmaktı, onu da başardığımızı düşünüyorum” diye konuştu.

“Şanssız maçlar kaybettik”

Ligde şanssız maçlar kaybettiklerini lisana getiren İlhan Palut, “Başakşehir deplasmanına gittik erteleme maçı oynamaya orada hiç hak etmediğimiz 2-1’lik yenilgi aldık. Birinci yaramızı orada aldık. Ondan sonra Alanyaspor deplasmanına gittik maç 5-1 bitti birinci yarı 4-1 bitti her şeyi yanlışsız yaptığımız bir maçtı çabucak hemen çok enteresandır orada bir kırılma yaşadık. Kimi istemediğimiz hakem kusurları da oldu. Bunların yanı sıra İsmail hoca ile birlikte Fenerbahçe’nin sahiden çok uygun bir çıkış yakalaması, bunlar değerli etkenlerdi” şeklinde konuştu.

“Oyuncularım ayakta kalmayı başardılar”

İlhan Palut, Ahmet Çalık’ın vefatı ve maksatlar ile ilgili, “Allah kimsenin başına bir daha vermesin. Çok büyük bir şoktu. Oyuncularım bu büyük acıya karşın ayakta kalmayı başardılar. Ahmet’i futbolcu olarak çok aradık. Grubun kazanmak isteyen, uğraş eden, hırslı deneyimli bir karakteri olarak aradık. Takımıza sinerji veren fevkalade bir kişilik olarak yüz de yüz aradık. Doğal ki Ahmet’in kaybı bilhassa defansif manada bir tık geri aldı fakat bunu çok lisana getirmiyoruz, acımızı içimize gömdük. Bir sefer daha Allah rahmet eylesin, yeri cennet olsun. Futbol olarak bize tesiri oldu, bir tramvatik tesiri yüzde yüz oldu. Mesela tahminen O’nun yerine oynayan oyuncumuz üzerinde oldu. Zira vazifesini çok âlâ yapan bir arkadaşı aramazdan ayrıldı. Bir anda yük onun omuzlarına bindi. Periyot devir harika işler, devir periyot de yanılgılar yaptı. O bölgede bir nizamımız, bir istikrarımız vardı. Tahminen futbolumuz bozuldu lakin bir insanın kaybı çok daha değerli. O yüzden futbolun bize verdiği ziyanı konuşmak bana anlamsız geliyor” dedi.

“Hedefimiz kümelere kalmak”

UEFA Konferans Ligi hakkında konuşan Palut şunları lisana getirdi:

“Şimdi şöyle düşünmüyoruz; ligi 3’üncü sırada bitirdik. Avrupa’ya gideceğiz. Daha ne yapalım? Kâfi. Bu bizim için yeteli değil. Tek maksadımız olağan ki kümelere kalmak. Play-Off’la berber üç ön eleme oynayacağız. Burada çekeceğimiz kura da değerli natürel. Zira hatırlarsanız geçen sene dönem başı hazır bir Trabzonspor vardı lakin Roma ile eşleşti ve onlar için işler çok zorlaştı. İnşallah bizim içinde en başta düzgün bir kura olur. Ülkemizi çok âlâ temsil etmeye çalışacağız.”

“Herkese vazife düşüyor”

Türkiye’de hakemlik yapmanın kolay olmadığını söz eden İlhan Palut, “İnanılmaz bir baskı altında maç yönetiyorlar, çok büyük değişimler var. Bir anda hakemin misyonuna son verilebiliyor, sonra geri dönüyor. Yaptığı bir kusur ile bir arada tahminen yıllarca inşa ettiği mesleği bir anda yerle bir olabiliyor. Artık burada bu kadar baskı altında maç yöneten hakemlerin yanılgı yapması kadar olağan bir şey yok. Evet bizim aleyhimize de çok net yanlışlar yapıldı lakin ben buna yalnızca yanılgı demek istiyorum. İnşallah kusurdur. Bir futbol adamı olarak o denli düşünmek istiyorum. Kimin üzerine misyon düşüyorsa futbol kamuoyunun, yöneticilerin, biz teknik yöneticilerin, futbolcuların kimin üzerine misyon düşüyorsa hakemlerin üzerindeki baskıyı bir halde azaltmamız, aşağı çekmemiz gerekiyor ki onlar da daha rahat bir biçimde maçları yönetebilsinler. Ben yalnızca kendi kadromla alakalı değil genel manada bu yılki hakemlerin performanslarını yetersiz buldum. Ancak dediğim üzere bu performansları bu duruma getiren etmenleri de göz arkası etmememiz lazım” dedi.

“Hatayspor hoş dönemler geçirdi”

Hatayspor’un ligdeki performansının sorulması üzerine İlhan Palut, “Ben Hatayspor’da 2 yıllık bir deneyim sağladım Ömer Erdoğan hocayla bir arada. 2 sene hakikaten çok âlâ bir başlangıç, yeni çıkan bir ekip olmasına karşın bu sene de Hatayspor lige yeniden düzgün başladı birinci yarı boyunca ancak ikinci yarının son ortalarında bir düşüş oldu lakin bence genel manada Hatayspor’un 2 yıllık Muhteşem Lig performansı göz önüne alındığı vakit son derece kabul edilebilir, başarılı işler yapan ve bu 2 sene içerisinde negatif bir kaygı yaşamadan hoş dönemler geçirip başarılı bir imaj verdi” dedi.

“Galatasaray ve Beşiktaş takım istikrarı yakayalamadı”

İlhan Palut, 3 büyükler ile ilgili olarak, “Sistematik olarak baktığın vakit bu kulüplerde bir istikrarsızlıktan genel manada bahsedebilir miyiz? Yüzde 100 bahsedebiliriz. Yani bahsettiğiniz misyon değişiklikleri tahminen idari manada da bunlar yaşandı. Bir sefer bu eksi bir etmen ancak işte olaylara daima 3 büyüklerin İstanbul ekiplerinin başarısızlığı tarafından değil, bazen de işte bu makasın kapandığı artık öteki gruplarında tahminen daha mütevazı takımlarla, sisteme bağlı oyunlarla, büyük grupların karşısında daha büyük sonuçlar alabildiği onları puan kaybına daha çok uğratabildiği gerçeğini de yadsımamamız gerekiyor. Artık biliyorsunuz Türkiye liginde 3 milyon, 4 milyon Euro maaşlar verilme talihi kalmadı bu da yabancı oyuncularda büyük ekiplerinde tahminen bir tık daha mütevazı yatırımlar yapmasına neden oldu. Bu halde ne oldu, makas biraz daha daraldı. Bunun üstüne ben kendim için söylemiyorum yeni kuşak antrenörler, genç antrenörler, ortaya koydukları sistem, disiplin, çalışma isteğiyle birlikte ne yaptı, kendilerinden daha yüksek maliyetteki takımlara karşı daha yeterli bir duruş, performans sergilediler bunun da tesiri var. Ancak ben bilhassa ne Galatasaray’da ne Beşiktaş takım istikrarını yakalayamadı. Beşiktaş bilhassa sakatlıklarla çok boğuştu sonra geç kaldı, oyuncular ritim tutamadı, maksatlardan kopuldu. Galatasaray genç bir kadroyla yola çıktı burada evet tahminen o bahsedilen oyuncular, Türkiye’deki yarış sistemi, Galatasaray bir kulübün baskısını kaldırma da bence çok başarılı olamadılar şimdi. Bir de Galatasaray ve Beşiktaş’ın Avrupa serüvenleri onları bu noktada biraz geride bıraktı. Ben nedenleri bunlara bağlıyorum” diye konuştu.

“Kartal ile bütünleşme skora yansıdı”

İsmail Kartal’ın Fenerbahçe’de misyona gelmesi ve yakalanan muvaffakiyet ile ilgili konuşan Palut, “Bence İsmail hocanın farkı büsbütün şuydu; taşlar yerli yerine oturdu diyebilirim özetle. Yani her oyuncuyu en yeterli oynayacağı yerde kıymetlendirdi ve Fenerbahçe’nin daha çok mücadeleci, yüksek eden oyuncularla takım yapılanmasına gitti. Ben ekibi fizik olarak bir evvelki periyoda nazaran çok daha âlâ bir düzeyde gördüm. Fizik ve çaba olarak çok daha uygun bir düzeyde olduğunu ve oyuncu-kulüp ahengi, bağlantısı, taraftar-oyuncu irtibatının bir biçimde İsmail hoca ile bir arada bütünleşmenin Fenerbahçe’de çok daha net görüldüğünü gördüm bu da skorlara yansıdı. İsmail Hocanın muvaffakiyetini takdir ettim. Fakat doğal ki gönül isterdi ki Fenerbahçe daha berbat olsun değil buradaki yanlışsız bakış açısı. Keşke biz daha az yanılgı yapsaydık, yani yapabilir miydik evet, daha az yanılgı yapabilirdik. Rize’yi yenebilirdik, içerde Karagümrük’ü yüzde 100 yenebilirdik zira 3-0, 4-0’a gelebilecek bir maçtı, burada kusurlar yaptık. Ya da işte dışarıda Başakşehir maçından en az 1 puanla dönebilirdik esasen bu puanları alt alta sıraladığınız vakit biz Fenerbahçe’nin performansına bakmaksızın amacımıza ulaşabilirdik. Lakin bizde ikinci yarıda yapmamız gerekenden daha fazla kusur yaptık” ifadelerini kullandı.

“İsmail hoca tekrar misyon alacaktır”

Jorge Jesus’un Fenerbahçe teknik yöneticisi olmasını kıymetlendiren İlhan Palut, “Ben burada çok Türk-yabancı diye bakmıyorum yoksa bir Türk hoca da başarısız olduğu vakit gönderilir, niçin gönderilmesin ki? Yani Türkler gönderilmeyecek diye bir hal mi var? Yok ancak İsmail hoca başarılı, çok güzel iş çıkardı lakin en azından İsmail hoca şunu kazanmıştır bu süreçten sonra; Fenerbahçe’de İsmail hoca kesinlikle tekrar misyon alacaktır. Zira Fenerbahçe topluluğunun ve taraftarının inancını kazandı. Tahminen idare bu süreçte bu türlü bir karar vermiş olabilir lakin bence bu İsmail hocanın gösterdiği performansı gölgeye düşürmez. İsmail hoca yine mesleğinde Fenerbahçe ile yükselişe geçti, çok sevildi. Ben hoş bir yer edindiğini düşünüyorum” dedi.

“Trabzonspor gerçek destekler yaptı”

Trabzonspor’un 38 yıl sonra şampiyon olmasını pahalandıran İlhan Palut, “Bir defa Trabzonspor takımına yanlışsız vakitte destekler yaptı, lig başlamadan Trabzonspor’un takımı hazırdı, bir arada çalıştılar ve aslında bir evvelki sene Abdullah hoca hatırı sayılır bir mühlet Trabzonspor’la sistemini oturttu zati elinde bir arada çalıştığı en az yüzde 70’lik bir küme varken nokta transferlerle de bunları destekleyerek kampta birlikte çalışma fırsatı buldu. Topluluğun isteği, hasreti esasen bu sene Trabzonspor iç saha maçlarında bilhassa en agresif seyirci tahminen grubunu en iten seyircilerden biri Trabzonspor’du ve Abdullah hocanın özelinde üst sıralarda yer alan kaçırdığı şampiyonlukların da deneyimiyle tahminen daha az kusur yaptı. Bura da çabucak bahsettiğimiz öbür doğan şampiyonluk adaylarının da yarışta geri de kalmasını da eklersek Trabzonspor’un şampiyon olması da çok doğal bir hale geldi” diye konuştu.

“En büyük düşüncemiz takım mühendisliği”

Türk kadrolarının en büyük sıkıntısının plan ve programsızlık olduğunu kaydeden İlhan Palut, “Galatasaray’ın PSV maçına bakıyorum, Beşiktaş’ın 1 yıl evvel Yunanistan’da oynadığı PAOK maçındaki takımına bakıyorum. Çok kritik ön eleme maçlarına bizim gruplarımız hiçbir hazırlık yapmadan çıkıyorlar. Ne takım hazırlığı, ne grubun bir arada çalışma mühleti, bir sene evvelki takım istikrarını yakalamadan Avrupa kupalarına başlıyoruz. Maalesef kadrolarımızın birçoğu bu yüzden daha ön elemede başarısız oluyor. En büyük ıstırabımız takım mühendisliği. Plan ve programın olmayışı. Son anda yapılan transferlerle takımların belirlenmesi yüzünden bizim için de Avrupa’da bir formda işin işten geçmesine neden oluyor. Artı, teknik adam istikrarsızlığı. Çabucak çabucak birçok grup lige yeni hocalarla giriyor. Tahminen yeni sitemler üzerinde hazırlanmaya çalışıyor. Bu da yeniden bahsettiğim üzere ekiplerin yaz aylarında bu çeşit eleme maçlarına bu biçimde hazır olmamasına neden oluyor. Bu yüzden Avrupa kupalarında hayal kırıklığı yaşıyoruz. Ülkemizde oynanan futbolun fizikî yetersizliği ön planda. Ülkemizde top oyunda da 44 -45 dakika kalırken, Avrupa’nın üst liglerinde topla oynama mühletleri 60 dakikanın üzerinde çıkabiliyor. Bu da oyuncuların kazandığı maç ritminin başka liglerin bizim liglerle baz alındığında bizim çok gerilerde olmamız. Türkiye Ligi’nde oynadığımız maçlarla, fizikî olarak Avrupa liglerine hazırlanmamızın ritim ve fizikî olarak parametrelerde çok sıkıntı olduğu gerçeği de bizi bir formda geride bırakıyor” şeklinde konuştu.

“Yeni kuşak hocalardan çok umutluyum”

Yeni kuşak hocalardan çok umutlu olduğunu lisana getiren İlhan Palut, şunları söyledi:

“Gerçekten Avrupa’yı, trendi takip eden, en şimdiki ve fizikî idmanları takip eden, bunları ölçüp uygulayabilen yeni jenerasyon antrenörler şu anda Türk futbolunda yer almaya başladılar. Yeni dönemde kadrolar mevcut yerli hocalarla devam edeceğini düşünüyorum. Ben Türk futbolunun bu krizi, Avrupa ayarındaki makası süratle kapatması gerektiğini düşünüyorum ve bundan umutluyum. Ben de kendi adıma, İlhan Palut olarak bu sene farkı bir misyonum da var. Grubumla birlikte Avrupa kupalarında inşallah Türk futbolunu en düzgün halde temsil edip, bunu olumsuzluğu kırmak istiyoruz. Anadolu grubu olarak ligde güzel sonuçlar alıp Avrupa’da Avrupa kadrolarıyla başa baş çaba edip, ses getirecek bir grup olgusunu yaratmanın uğraşını vereceğiz.”

“Her kadrosu çalıştıracak donanıma sahibim”

Türkiye’de her grubu çalıştıracak donanıma sahip olduğunu belirten Palut, “Buna ulusal ekip da dahil. Bunun için mütevaziliğe gerek yok lakin hiçbir vazifeye, kadroya talip değilim. O denli bir şey asla yok. Allah’ın müsaadesiyle hepsini başarabileceğime inanıyorum. Her şeyin gerçek bir vakti olduğunu düşünüyorum. Şu an da benim yapmam gereken tek şey Konyaspor’daki başarımızı sürdürmek, benden beklentileri karşılamak. Kimi teknik adamlar derler ya ‘ben de buradayım, hazırım, niçin bana teklif gelmiyor’ diye benim o denli bir durumum yok lakin kendine inanç noktasında da en sıkıntı neresiyse misyona hazırım” diye konuştu.

“Avrupa amacım doğal ki var”

İlhan Palut, Avrupa gayesi olduğunu söz ederek, “Evet, basamak basamak var. Neden olmasın. Ben daima şunu söylerim. Bizim kuşağa çok geç sıra geldi. Neden çok geç sıra geldi? Zira hepsi çok bedelli teknik adamlardı. Tahminen konfor alanlarını terk etmediler, tahminen Türkiye ligindeki kadroları daima olarak tıpkı çember üzerinde döndü. Kimse bir yere gitmedi. Bu da neye yol açtı? Alttan gelen antrenörlerin kolay vazife almamasına neden oldu. Süreç tahminen benim Göztepe’ye gidişimle başladı. Bu mevzuda yeni kuşak Türk antrenörlerinin bir halde burada daha hamasetli olması gerekir. Alışılmış ki bir de bu işin bir pazarlaması, bir PR’ı var, tahminen yurt dışında ön plana çıkartacak teknikler var. Onları çok bilmiyorum fakat bu türlü bir teklif geldiğinde bizim konfor ağının dışına çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Nasıl ki ulusal kadrodaki oyuncularımız yurt dışında muvaffakiyetle bizleri temsil ediyorsa, bence Türk antrenörlerde, teknik yöneticilerde Avrupa’da ülkemizi sonuna kadar muvaffakiyet ile temsil edeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

“İtalya ve Almanya Lig’ni çok seviyorum”

İtalya ve Almanya ligini çok sevdiğini belirten Palut, “Tabii ki Premier Lig de var fakat İtalya ve Almanya liginde öbür bir savaş var üzere geliyor bana. O iki lig hoşuma gidiyor” dedi.

Konyaspor taraftarlarına teşekkür eden Palut, şu tabirleri kullandı:

“Ben birinci geldiğim günden beri bana nitekim çok inandılar ve güvendiler. Berbat oynadığımız ve çok gol yediğimiz maçlar oldu ancak bir an bile dayanaklarını esirgemediler. Ben bunu daima hissettim. İnsan kendine güvenildiğini hissettiği ortamda bir formda başarılı olabiliyor. Konya halkına ve taraftarına bu yüzden çok teşekkür ederim. Bu dönem daha da sıkıntı olacak bizim için. Geçen dönem dayanakları bizim için çok pahalıydı. Bu dönem daha da sıkıntı olacak. Bu yüzden ben yeniden yanımızda olup bize takviye vermelerini istiyorum. İnşallah bizde uğraşımız ve alacağımız sonuçlarla bunun karşılığını veririz.”

Yorum yapın

şişli escort
bursa escort kocaeli escort izmit escort escort bursa ankara escort pendik escort tuzla escort
istanbul escort bağcılar escort bahçelievler escort bursa escort bursa merkez escort bursa ucuz escort
izmit escort kocaeli escort
bursa escort görükle escort
görükle escort bursa escort bayan bursa merkez escort bursa sınırsız escort bursa otele gelen escort
şişli escort mecidiyeköy escort istanbul travesti escort
şişli bayan escort mecidiyeköy escort gorukle escort bursa escort altıparmak escort
bursa escort
escort ankara
bursa escort bursa escort bayan bursa escort görükle escort bursa escort bayan bursa ucuz escort beşiktaş escort halkalı escort bakırköy escort