Eşref Hamamcıoğlu: Roberto Mancini adaylardan birisi

Galatasaray lider adayı Eşref Hamamcıoğlu, teknik yönetici bahsiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Mancini değerli bir hoca. Türkiye’yi biliyor. İtalya’daki başarısı belirli. Adaylardan birisi” sözlerini kullandı.

Galatasaray Spor Kulübü’nde yarın yapılacak Harikulâde Seçimli Genel Kurul’da lider adayı olan Eşref Hamamcıoğlu, açıklamalarda bulundu.

30 Nisan’dan yapılması planlanan ama iptal edilen seçimde de aday olduğunu hatırlatan Eşref Hamamcıoğlu, “Galatasaray’daki en büyük eksiklik samimiyetsizlik, şeffaflık ve güvendi. Bu samimiyetsizliği çok net yaşadık. 30 Nisan’da evvel aday olmayanlar, son liste verilme tarihinden 5 gün evvel aday olmaya karar verdiler. Metin Öztürk de Dursun Özbek ile koalisyon yaptı. Bu prensipsizliği, samimiyetsizliği, bu inanç erezyonunu üyelerin çok net değerlendirmesi lazım. Bu yüzden Galatasaray kahır içinde. 11 Haziran seçimleri Galatasaray topluluğu için inanılmaz bir seçimdir. Galatasaray’ı 2015-2018 yılları ortasında yönetenlerin getirdiği durum herkes tarafından bilinmesi lazım. Mali raporlara baksınlar, genel konsey tutanaklarına baksınlar, divan şurası toplantı tutanaklarına baksınlar. Herkesin şu kararı vermesi lazım, ‘Ben gördüğüm sineması bir daha seyredecek miyim?’. Oyuncular tıpkı, senaryo aynı” diye konuştu.

Seçim ortamının nasıl geçtiğini anlatan Eşref Hamamcıoğlu, “Son 3-4 güne kadar elbette ki çekişme içinde oluyor. Galatasaray’da farklı fikirler olması lazım, rekabet olması lazım. Rekabet düzeysiz bir formda yapılmaya başlanınca hasımlığa dönüyor biraz iş. Bu Galatasaray’a yakışmaz. Galatasaray topluluğu sağduyuludur. Geçmişi değerlendirecektir. Galatasaray topluluğu şuna karar verecek, ‘Bu duruma düşürenlerini tekrar seçecekler mi?’. Dursun Özbek ve takımı şunu söyleyebiliyor mu sanki? ‘Geçmişte yaptıklarım, yapacaklarımın teminatıdır’. Bu soruya yanıt bulması lazım. Umarım 11 Haziran’da bu topluluk kol kola girip, kimin kime oy verdiğinin hiç değeri yok, birlik, beraberlik ve barış içinde çıkmayı başaracağız” biçiminde konuştu.

“Eğer altyapıdan kendi yıldızları çıkartmazsa hiçbir kulüp yaşayamaz”

Futbolla ilgili projelerini de açıklayan Hamamcıoğlu, “Bir futbol ideolojisi belirlenir. Kulüp buna nazaran oynar. Yolda ince ayar yapılmaz mı? Elbette yapılması lazım. Lakin siz 15 yaş kümesi ile 19 yaş kümesinde başka futbol oynatılırsa hiçbir yararı yok, geleceği hazırlayamıyorsunuz. O vakit 19’a geliyor, A Grup’ya geçemiyor. Altyapıdan gelen atletin şahsî gelişimine kıymet vermeniz lazım. Bu mühlet içerisinde kemik ve kas yapısını geliştirmesi lazım ki A Grup’ya hazırlanması lazım. Şayet altyapıdan kendi yıldızları çıkartmazsa hiçbir kulüp yaşayamaz. Gördük bunu. Fenerbahçe’de 140 milyon Dolar para harcadı Ali Koç Beyefendi. Sonuç belirli. Bizim geçmişteki liderlerimiz da bunu yaptı. Koyduk parayı, herkes parasını alıp, gitti. Büyüyen Galatasaray’ın borcu, ileri gitmeyen Galatasaray’ın sportif faaliyetleri. Buna bir durmak demek lazım. Daima çatı adaydan bahsediyoruz. Temel gitmiş, çatıyı ne yapacaksınız? Bizim temeli tamir ederek yavaş yavaş yandaki duvarları yükseltmemiz lazım. Hedefimiz bu” sözlerini kullandı.

“3-4 tane teknik yönetici adayımız var”

Mevcut Teknik Yönetici Domenec Torrent’in kontratının devam ettiğini aktaran Eşref Hamamcıoğlu, “Bir hoca ile mukavelemiz devam ederken, lider bir hoca ile mukavele imzalamak Galatasaray’a yakışmaz. Bunun badirelerini Torrent’in gelişinde gördük. Buradaki temel olan Galatasaray’ın kurumsal prestijini, Torrent ve grubunun de ferdî prestijini korumak lazım. Elbette çalışmalarımız (teknik yönetici konusu) var. Hiç kimse ile el sıkışmadık. Aslında o denli bir yetkimiz yok. Kimse de bizimle el sıkışmaz. Kazanırsak ne yapacağımızı biliyoruz. 3-4 hoca adayları kısa listemiz var. Bunlar arkadaşlar bir cins görüştü. İnşallah 11 Haziran’da genel heyetten vekaleti aldığımız vakit alana çıkarız, en uygununu seçeriz. Müzakerelerimizi yaparız. Kısa müddette bunu sonuçlandırırız. Torrent’in kontratı konusu var. Torrent’in kontratının kaidelerini bilmiyoruz. Burak Elmas, ‘Tazminat kuralı olmadan mukavele imzalayabildik’ dedi. Görüyoruz ki mukavele sonuna kadar da fiyatlarını alması kelam konusu. Sonunda birebir şeye geliyor. Paranın ödenmesi lazım. Benim iş insanı olarak başım şöyle çalışır; ‘Bunu kimse imzaladıysa ödesin’. Kimsenin ben yaptım haydi sen öde demeye hakkı yok. Tabi bu türlü olmuyor. Müzakere edeceğiz. Takımımızın en büyük özelliği hepsi iş insanı ve müzakereci beşerler. Ben de biraz öyleyimdir. Bütün mukaveleleri masaya yatıracağız, hepsine pazarlık yapacağız. Yanlış onları düzelteceğiz. Süreyi yayacağız. Üzerimizdeki toprağı atmamız lazım. Bu bu türlü ben yaptım oldu ile olmaz” dedi.

“Seçildikten 1 hafta 10 gün içinde hocamızı belirleriz”

Yeni teknik yöneticinin ne vakit belirleneceğinin ve transferler çalışmalarının sorulması üzerine Eşref Hamamcıoğlu, “Bu sorunun yanıtını vermeyi 1 Mayıs’ta vermesi çok istek ederdim. Galatasaray’da maksatları olanlar, öbür emelleri olanlar 42 gün mühlet kaybettirdiler. Transfer edeceğimiz futbolcularımızın listesi hazır. Satılabileceklerimizin listesi hazır. Bizim hareket planımız hazır. Seçildikten 1 hafta 10 gün içinde hocamızı belirleriz” diye yanıt verdi.

“Mancini adaylardan birisi”

İtalya Ulusal Grup Teknik Yöneticisi Roberto Mancini’nin teknik yönetici adaylarından biri olduğunu söyleyen Eşref Hamamcıoğlu, “Mancini kıymetli bir hoca. Türkiye’yi biliyor. İtalya’daki başarısı aşikâr. Adaylardan birisi. Türkiye hoş bir yer. Alman da olabilir hoca. Biz Galatasaray’da Jupp Derwall evrimi başlatmak istiyoruz. Geleceği hazırlamak istiyoruz. Bunun için de futbolun ideolojisini uygun bilen, saygınlığı olan, hırslı bir hoca lazım Galatasaray’a” biçiminde konuştu.

“Hüseyin Eroğlu’nun altyapının başına geçmesini hedefliyoruz”

Cenk Ergin konusu hakkında da konuşan Lider Adayı Hamamcıoğlu, “Cenk Ergün profesyoneldir ve potansiyel sportif yöneticimizdir. Biz bütün kararları idare şurasında alıyoruz. Ben bu vakte kadar Cenk Ergün ile çalıştım, bir yol kat ettim. Bize kıymetli bilgiler aktarıyor, bilgileri paylaşıyor. Tahminen Dursun Özbek ile paylaşıyordur. Hiç de suçlamam, eleştirmem. Çok olağan, daha evvel onla çalıştı. Adnan Öztürk’ün söylediğine gelince. O da onun fikriydi. Bu fikir ayrılığı değil, fikir zenginliği. O alternatifi de değerlendireceğiz. Hüseyin Eroğlu’nun altyapının başına geçmesini hedefliyoruz. Diğer adayımız da var. İtalya’da çalışan Tuğberk arkadaşımız da var. O da âlâ bir altyapıcıdır. Bütün bunları tartışıp, tekliflerimizi götürürüz. Hem bütçe teklifimizi hem maksat teklifimizi. Hangisi ile anlaşabileceğimize karar verebilirsek devam ederiz. İdare konseyinde tartışırız lakin sonunda kararı lider verir” değerlendirmesinde bulundu.

“Kulübü yönetilebilir ve sürdürülebilir vaziyette bırakmak istiyoruz”

Görev müddetlerinden sonra kendilerinden ne halde bahsedilmesini istediklerine yönelik ise Eşref Hamamcıoğlu, “’Bu beşerler çalıştılar, çabaladılar, bu misyona layık gördük onları. Söyledikleri üzere içtenler, şeffaflar, gerçekçi davrandılar. Kulübün önünü açacak temellere iki sıra taş da onlar koydular. Allah onlardan razı olsun, bundan sonra gelecek idarelerin işi daha kolay’. Kulübü yönetilebilir ve sürdürülebilir vaziyette bırakmak istiyoruz. Galatasaray’ın altyapısını yine aktive edip, geleceğini hazırlayacağız. 2023’de şampiyonluğun en kuvvetli adaylarından bizim futbol ekibimiz olacak. Yarışmacı, şampiyonluklara ve muvaffakiyete aç insanlara gereksinimimiz var. Galatasaray dominant bir futbol oynamalı. Oyunu kurmalı, oyuna hükmeden olmalı. Futbolcuların bu ruhu taşıyacak insanlardan oluşması lazım. Bunlar da var. Galatasaray’da da, Türkiye’de de, yurt dışında da var. Çok kıymetli oyuncular var. Bunlara sabretmek lazım. İki sene önce, Kerem var mıydı? Yoktu. Şu anda en favori oyuncularımızdan bir tanesi. Hem eder bakımından hem de oynadığı futbol bakımından. Tahminen yüzlerce Kerem var. Bunları sabredip kazanmak lazım. U16 Kadrosu şampiyon oldu, U19 Grubu şampiyon oldu. Ne yapacağız bunları? Bir planlama lazım. Yapmazsanız kaçıyorlar, biz o futbolcuları sonra 2-3 misli fiyatına Galatasaray’ın çocuğu diye alıyoruz. Burada altyapı tahlil ortağı lazım. Bir kuluçka merkezi lazım. Bu da diğer bir kulüp olur Anadolu’da, İstanbul’da, alt liglerde. Lakin bu bir Niğdespor olmaz. Niğdespor ile 1 yıl kaybettik. Sonuç yok. Beylerbeyi modeli vardı, o çok uygun yürümedi. Demek ki farklı kriterlere nazaran seçmek lazım. İstanbul’a yakın olacak, izleyebilelim. Biz geçen yılki seçimde seçilseydik, Bandırmaspor ile iş birliği yapacaktık. Bandırmaspor’un durumunu görebiliyorsunuz. Eyüpspor var, Pendikspor var, Ümraniyespor var. Bunların marka pahasına ve seyirciye muhtaçlığı var. Bunlarla iş birliği yapmazsanız hiçbir spor branşında oyuncu çıkartamazsınız” açıklamasını yaptı.

Seçilmeleri durumunda erkek basketbol şubesinde Erden Timur ile devam edeceklerini kelamlarına ekleyen Hamamcıoğlu, “Geçen haftalarda Erden Timur ile görüşme yaptık. Kendisi de bizim istememiz halinde devam edeceğini söyledi. Umarım devam eder” dedi.

“Yüzde 60’a, 40 biz alacak üzere görünüyoruz”

Nasıl bir seçim sonucu beklediğine de açıklık getiren Hamamcıoğlu, “Şöyle bir seçim sonucu bekliyorum. 60’a, 40 biz şu anda alacak üzere görünüyoruz. Söylediğiniz isimler, Galatasaray’ın kıymetli ve kıymetli üyeleridir (İnan Kıraç, Ünal Aysal). Lakin her birinin bir oyu var. Münasebetiyle hepsi de gelip oylarını bizim lehimize kullanacaklar. Onun dışında da hiçbirinin bir çalışmasını bekleyemem. Tabi ben Mancini ile görüşme isteğim olduğu vakit Ünal Bey’den çok rahat rica ederim, o da arar. Galatasaraylılık budur. İnan Bey’den de, Dursun Özbek’ten de bir şey rica etsem o da yapar” diye konuştu.

“Durumu bilerek gidiyoruz, programımız hazır”

Kulübün mevcut durumunu bilerek misyona hazırlandıklarını vurgulayan Hamamcıoğlu, “Programımız hazır. Gereken finansmanı sağlayabilecek güçteyiz. Bu bizim ferdî gücümüzden kaynaklanmıyor. Aklımız var. Bütün bunları müzakere ederiz, koyarız” tabirlerini kullandı.

“Florya’yı, Büyükçekmece’deki yerimize taşıyacağız”

Gayrimenkul projelerini nasıl hayata geçireceklerini anlatan Eşref Hamamcıoğlu, şu cümlelere yer verdi:

“117 yıllık spor kulübünü gayrimenkul şirketine çevirdiler müteahhitler ve otelciler maalesef. Bu gayrimenkuller Galatasaray’ın gayrimenkulü. Kimsenin babasının malı değil. Satacaksam ben de satarım. Bunun yolları belirlidir. Bunun fiyatına kimse, hiçbir lider adayı kendisi tespit etmez. Piyasa tespit eder. Şayet Dursun Özbek’de 9.5 milyarlık bir rapor varsa bizim için de 9.5 milyardır bu. Mal bizim. Kimseye mirasla intikal etmiş mal değil. Münasebetiyle kimse bunun üzerinden proje diye palavra atmasın. Çok net söylediğim. Hayal satmasın. Riva projesi, Adnan Polat vaktinde faaliyete geçilmiştir. Dursun Özbek vaktinde da ihale edilmiştir. Bu ihaleyi yapmadan evvel de Dursun Özbek geldi, genel konseyden onay aldı, yetki aldı. Nasıl aldı? ‘500 milyon dolar gelir bekliyoruz, Galatasaray’ın kurtuluşu buradadır’ dedi 2015 yılında. Bugün geldiğimiz yere bakın, 500 milyon Dolar yok hiç ortada. Bu proje Galatasaray için bir kayıptır. Galatasaray buradan çırak çıkmıştır. Bunun hesabı verilmesi lazım. Bu projenin içinde Florya vardı 22 dönümümüz bizim. Bu dört sayfalık bir kontrattır, beş değil. Florya’yı peşkeş çektik, Kemerburgaz geldi. Ne Kemerburgaz’da bir hareket var yıllardır, Ne Florya’da bir hareket var. Merhum Mustafa Cengiz vaktinde Florya geri gitti. Sonra geri aldık. O vakit Dursun Özbek’in merhum Mustafa Cengiz’e söylemediği laf kalmadı, mega proje bozuldu diye. Biz Florya’yı, Büyükçekmece’deki kendi yerimize taşıyacağız. 110 dönüm yerimiz var orada. Taşınması daha kolay. Taşınma maliyeti ve inşaat maliyeti çok daha ucuz. Riva 2023 yılında bitiyor. Buradan 600 milyon civarında bir Galatasaray’a gelir gelmesi kelam konusu. Gelecek para da bu kadar. Zira Emlak Konut’a borcumuz var. Finansman faiz borcumuz var. Burak Elmas söylüyor ya projeyi kötüledi, faizin faizini ödüyoruz diye. Dursun Özbek de burada. Burak Elmas da burada. Ortalarına bir karar vermeleri lazım. Bu proje âlâ mi? değil mi? Bizce değil. Ziyan verdi. Ederine gitmedi. Florya’yı, Büyükçekmece’ye taşıdıktan sonra 22 dönüm yerimiz var bize ilişkin olan. Şu anda orası tarla, imar bakımından. 60 dönümü kamuya ilişkin. Dursun Özbek’in söylediği üzere 60 dönümü satın alacağız diyor, 800 milyon TL’ye. Diyor ki, ‘Ben 800 milyon TL verdiğim yerden 9.5 milyar TL hasılat bekliyorum’. Kamu size bir yerini 800 milyon TL’ye verip, 9.5 milyar TL hasılat yapmanıza müsaade verir mi, bu türlü bir şey olabilir mi? Mümkün değil. Onun için bir ayakların yere basması lazım. Biz ne yapmayı düşünüyoruz? Bu 22 dönüm bizim yerimiz. Otururuz Emlak Konut ile, orası yükselen bir yer. Ben bu 22 dönüm ile bu iştirakin içine giriyorum. O oranda paylaşalım hasılatı. Bir şey satmaya gerek yok. Kemerburgaz’da ne yapılabilir? Biz oraya bir Galatasaray Sporcity kurmak istiyoruz. Bu bir vizyondur, bir projedir, hayaldir. Gerçekleştirilebilir, geliştirilebilir. Bunun finansmanı büsbütün yap-işlet modeliyle yapacağız. İçinde spor hastanesi, spor konaklama tesisi, oyuncular ve yakınları için bir ağırlama yeri, bütün amatör şubeleri için yüzme, kürek ve yelken hariç çalışma alanları ve toplumsal tesis yapmayı planlıyoruz. Artık uzak üzere geliyor herkese Kemerburgaz lakin orası gelişen bir bölge. Artık gitgide yerleşim alanı oluyor. Büyükçekmece Belediyesi’nin vereceği bize ilişkin olan yer stada uzakmış. 15 dakika fark ediyor Florya’dan gitmek ile Büyükçekmece’den gitmek. Esasen polis eskortuyla gidiyorsunuz. Yani o denli büyütülecek bir hadise yok. Lakin biz bir şey satmadan oraya taşınabiliriz. Bu kıymetli bir şey. Orada arkadaşlar plan projesini hazırladılar. 5 tane alanımız olacak. Atletlerin kondisyon merkezi, hamamları, saunaları, spa merkezleri, konaklamaları olacak. Galatasaray Adası’na maksatları olanlar var, göz dikenler var. Burası Galatasaray’ındır, Galatasaray’ın olarak kalacaktır. 2023 yılında da toplumsal tesis olarak açmayı planlıyoruz. Buraya 15 milyon TL civarında bir yatırım gerekiyor. Bunu yapma gücümüz de var. Sponsorumuz da hazır. Direkt girip yapacak. Bunun karşılığında da bize ilişkin olmayan yerin işletmesini alabilir şayet oradaki durumu Boğaziçi İmar’da legalize edebilirsek. Hasebiyle o kadar abartıldığı üzere bir proje değildir, gayrimenkul işleri. Hasnun Galip’teki yerimizi voleybol akademisine çevireceğiz tekrar. Giriş katına da bir store açacağız. Mecidiyeköy’deki otele rezidans yapacağız, gayrimenkul paydaşlığı yatırım halinde. Aşağı üst senede 120 milyon Dolar civarında bir hasılat beklediğimiz dijital dönüşüm projemiz var. Bu 120 milyon Dolar’lık kestirim ettiğimiz hasılatı da Galatasaray’ın hiçbir şeyini satmadan büsbütün atıl kalmış kaynaklarımızı yine gündeme getirerek, kulübümüze kazandıracağız.”

Son olarak iştirak beklediği iştirak sayısını da açıklayan Eşref Hamamcıoğlu, “Katılımı 4 bin 250, 4 bin 500 civarında bekliyoruz. Topluluğa mesajım şu; Galatasaray’da maksatları olanlara, Galatasaray üzerinden prim yapmak isteyenlere, Galatasaray topluluğu lütfen geçit vermesin. 11 Haziran’da sandık başına gelerek, hür iradeleriyle oylarını kullansınlar, Galatasaray’ı sağlam ellere teslim etmek için” diyerek kelamlarını tamamladı.

Yorum yapın

bursa escort kocaeli escort izmit escort escort bursa ankara escort pendik escort tuzla escort
bursa escort kusadası escort davutlar escort gorukle bursa görükle escort bursa bayan escort tuzla escort
bursa escort bursa merkez escort bursa ucuz escort
izmit escort kocaeli escort
bursa escort görükle escort
görükle escort bursa escort bayan bursa merkez escort bursa sınırsız escort bursa otele gelen escort
casibom casibom casibom jojobet holiganbet casibom bets10 jojobet deneme bonusu jojobet
escort ankara
bursa escort bursa escort bayan bursa escort görükle escort bursa escort bayan bursa ucuz escort gaziantep escort porno izlegaziantep escort görükle escort bursa escort